Projekt Panigale V4 na rok 2022 to najbardziej znacząca ewolucja od czasu narodzin modelu. Ulepszenia obejmują wszystkie obszary: aerodynamikę, ergonomię, osiągi silnika, podwozie i elektronikę.
Rezultatem jest motocykl zdolny do rozwijania jeszcze większych prędkości na torach wyścigowych, a jednocześnie bardziej intuicyjny w prowadzeniu i mniej męczący w trakcie jazdy. Krótko mówiąc, model oferuje niezapomniane przeżycia zarówno zawodowcom, jak i amatorom.
Usprawnienia w nowej odsłonie modelu zostały potwierdzone podczas specjalnych testów na torze wyścigowym Vallelunga, we Włoszech. W centrum uwagi znalazły się tu Panigale V4 S 2021 i wersja 2022 wyposażone w opony Pirelli SC1, dosiadane przez dwóch kierowców, do których dołączył Michele Pirro (oficjalny tester Ducati). Okazało się, że pierwszy z kierowców poprawił swój najlepszy czas okrążenia na nowym Panigale V4 S 2022 o 0,9 sekundy, a drugi o 1,2 sekundy. Michele Pirro był szybszy o pół sekundy, okrążając pętlę zaledwie trzy sekundy wolniej niż wynosił jego najlepszy czas w wyścigu na torze Vallelunga, przy okazji tegorocznych Mistrzostw Włoch Superbike, gdzie jednak ścigał się na wydajniejszej mieszance SCX.

Pierwsze udoskonalenie w Panigale V4 2022 to aerodynamika. Inżynierowie Ducati skoncentrowali się na owiewkach, które teraz łączą bardziej kompaktowe i cieńsze skrzydła o podwójnym profilu. Gwarantują one docisk pionowy, nawet do 37 kg przy 300 km/h. Ponadto, dolna część owiewki została przeprojektowana, aby poprawić chłodzenie, a w konsekwencji wydajność silnika.
Ergonomia również była głównym celem zaawansowanych prac rozwojowych, mających na celu poprawę kontroli nad motocyklem podczas sesji na torach wyścigowych i umożliwienie kierowcy maksymalnego wykorzystania osiągów Panigale V4. Kanapa jest teraz bardziej płaska i ma zmieniony materiał, aby ułatwić ruchy na motocyklu. W porównaniu do wersji 2021, zbiornik paliwa otrzymał nowy kształt, aby prowadzący mógł lepiej zaprzeć się o niego podczas hamowania. Motocyklista jest całkowicie zintegrowany z motocyklem, a tym samym odczuwa większy komfort podczas jazdy.

Sercem motocykla jest silnik Desmosedici Stradale o pojemności 1 103 cm3, wywodzący się z MotoGP, który został poddany serii modernizacji pozwalających na zwiększenie mocy i natychmiastową reakcję przepustnicy.
Silnik został udoskonalony pod względem układu smarowania i jest połączony z nową pompą olejową, która zmniejsza absorpcję mocy. Zwiększona średnica wylotu tłumika pozwala zmniejszyć przeciwciśnienie spalin, a w konsekwencji zwiększyć osiągi. Dzięki tym zabiegom oraz nowemu, dedykowanemu mapowaniu, Desmosedici Stradale, spełniający normę Euro 5, osiąga moc 215,5 KM przy 13 000 obr./min, co stanowi wzrost mocy o 1,5 KM w porównaniu z poprzednią wersją. Jednostka charakteryzuje się również momentem obrotowym 123,6 Nm przy 9 500 obr./min, a już od 6 000 obr./min zapewnia 80% maksymalnego momentu obrotowego.

Detalem mówiącym wiele o ewolucji wersji 2022 jest zastosowanie nowej skrzyni biegów, która jest bardziej odpowiednia do jazdy na torze. Pierwszy bieg został wydłużony o 11,6%, a drugi o 5,6%. Dzięki nowej skrzyni biegów, łatwiej jest teraz pokonywać ciasne zakręty na pierwszym biegu, ciesząc się lepszym hamowaniem i lepszym przyspieszeniem na wyjściach z zakrętów. System DQS pracuje teraz bardziej efektywnie, oferując lepsze osiągi. Wreszcie, szósty bieg został wydłużony o 1,8%, co w połączeniu ze wzrostem mocy silnika pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej o 5 km/h wyższej niż w przypadku Panigale V4 2021.
W Panigale V4 2022 wprowadzono nowe tryby Power Modes, które przewidują cztery konfiguracje silnika: Full, High, Medium i Low. Full i Low zostały zaprojektowane od nowa, natomiast konfiguracje High i Medium wykorzystują nową strategię. Tryb Full jest najbardziej sportowym, jaki kiedykolwiek zastosowano w Panigale V4 i pozwala na rozwinięcie pełnego potencjału silnika bez elektronicznych „kagańców”, z wyjątkiem pierwszego biegu. Nowy system zarządzania mapami Ride by Wire został opracowany dla trybów High i Medium – teraz dedykowany jest dla każdego z sześciu biegów, co gwarantuje możliwość uzyskania zawsze optymalnej siły ciągu przy otwarciu przepustnicy. Tryb Low został zaprojektowany z kolei w taki sposób, aby jazda po drogach była jeszcze przyjemniejsza, ograniczając maksymalną moc motocykla do 150 KM i oferując szczególnie łatwą do opanowania reakcję przepustnicy.
Osiągi Desmosedici Stradale mogą być jeszcze lepsze dzięki dwóm wyścigowym układom wydechowym dostępnym w katalogu Ducati Performance. W celu zaoferowania wszystkim możliwości jazdy z pełnym wydechem wyścigowym, nawet na torach o zaostrzonych limitach hałasu, dostępny jest nowy układ wydechowy, całkowicie tytanowy, opracowany we współpracy z firmą Akrapovič, który mieści się w limicie hałasu 105 dB (102 dB z zamontowanym dB killerem). Nowy układ wydechowy wyposażony jest w tłumiki umieszczone na ogonie i zapewnia wzrost mocy o 12,5 KM, dzięki czemu maksymalnie wynosi 228 KM, natomiast moment obrotowy wzrasta do 131 Nm, przy jednoczesnej redukcji masy o 5 kg. Wydech dostępny jest również w bardziej kompaktowej wersji poprowadzonej pod silnikiem, która również wykonana jest w całości z tytanu przez firmę Akrapovič, co przy tych samych osiągach zmniejsza wagę o 6 kg i charakteryzuje się poziomem hałasu 109 dB (który spada do 107 dB po zainstalowaniu dB killera).
Nowe Panigale V4 S jest wyposażone w nowy, elektronicznie sterowany widelec Öhlins NPX 25/30, który wykorzystuje ciśnieniowy system tłumienia wywodzący się z układów wyścigowych, minimalizujący ryzyko kawitacji oleju. Efektem jest lepsze wspomaganie hamowania i jednocześnie lepsze wybieranie nierówności, co przekłada się na lepszy komfort jazdy. Nowy widelec ma 125 mm skoku (+5 mm w porównaniu do tego, w który wyposażone jest Panigale V4 2021), dzięki czemu może przyjąć bardziej miękkie ustawienia, poprawiając tym samym płynność reakcji, przyczepność w krytycznych warunkach i komfort na najbardziej wymagających odcinkach hamowania.
Nowy widelec pracuje w połączeniu z tylnym amortyzatorem Öhlins TTX36 i amortyzatorem skrętu Öhlins. System ten oferuje możliwość dostosowania interwencji zawieszenia do różnych sytuacji podczas jazdy (hamowanie, pokonywanie zakrętów, przyspieszanie), a także zmiany parametrów pracy elementów osprzętu. Dla kierującego oznacza to wyższy poziom kontroli nad dynamiką motocykla z korzyścią dla bezpieczeństwa na drodze i czasów okrążenia na torze.
Ponadto, sworzeń jednostronnego wahacza aluminiowego jest umieszczony 4 mm wyżej niż w wersji 2021, stabilizując motocykl podczas przyspieszania.
Model Panigale V4 S jest wyposażony w 3-ramienne felgi z kutego stopu aluminium i opony Pirelli Diablo™ Supercorsa SP (120/70 ZR17 z przodu i 200/60 ZR17 z tyłu). Układ hamulcowy jest wyposażony w monoblokowe zaciski Brembo Stylema® z przodu, z czterema tłoczkami o średnicy 30 mm każdy, pracującymi na tarczach o średnicy 330 mm, zapewniając wyjątkową siłę hamowania. Z tyłu natomiast zamontowano pojedynczą tarczę 245 mm z 2-tłoczkowym zaciskiem.
Nawet standardowa wersja Panigale V4 posiada najnowocześniejsze podwozie, które obejmuje w pełni regulowany widelec Showa Big Piston Fork (BPF), amortyzator skrętu Sachs, regulowany monoshock Sachs oraz odlewane, 5-ramienne aluminiowe felgi.