Po tym wywiadzie pojawiło się wiele plotek na temat likwidacji jedynego homologowanego przez FIA oraz UAM toru w Polsce. Jacek Jaśkowiak zapomniał jednak, że tor nie jest własnością miasta, a Automobilklubu Wielkopolskiego i to właśnie on decyduje jakie będą jego dalsze losy, a te nic nie wiedzą o planach przeniesienia czy likwidacji toru.
Automobil Klub Wielkopolski opublikował jednak komunikat w sprawie norm emisji hałasu, które będą teraz skrupulatnie przestrzegane, a uczestnicy Speed Day z głośnymi wydechami będą musieli opuścić tor bez zwrotu kosztów.
Oto komunikat:
Wszystkich Uczestników imprez odbywających się na Torze "Poznań" informujemy, iż Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał, w trybie natychmiastowym, nakaz ograniczenia poziomu hałasu emitowanego do środowiska z Toru "Poznań".
Podczas imprez odbywających się na torze, zawsze sumiennie przestrzegane były normy dopuszczalnej głośności, więc również na zbliżających się imprezach do jazd dopuszczone zostaną jedyne pojazdy, które generują w warunkach pomiarowych odpowiedni poziom hałasu.
W przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy hałasu Uczestnik będzie natychmiast wycofany z udziału w imprezie bez zwrotu wpisowego. Osoby nie spełniające norm prosimy o zweryfikowanie głośności zgłoszonych pojazdów, a jeśli będzie to konieczne - wprowadzenie zmian w układzie wydechowym pozwalające na dotrzymanie określonego limitu.
W związku z wydanym przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu zarządzeniem pokontrolnym z dnia 02.10.2014 r., bez względu na swoją reakcję Klub zapewne spotka się z dotkliwymi sankcjami finansowymi, zaś nie zastosowanie się do treści zarządzenia niesie za sobą wysokie ryzyko wydania decyzji o czasowym, bądź bezterminowym zamknięciu Toru "Poznań". Chrońmy jedyny tego typu w Polsce obiekt sportowy.XXX
Ponadto na FB Speed Day zostały opublikowane informacje na temat sposobu pomiaru poziomu hałasu
W związku z licznymi pytaniami chcielibyśmy wyjaśnić w jaki sposób będą odbywały się pomiary głośności w sezonie 2015:
- pomiar statyczny (jak dotychczas) - limit 98 dB/A
- pomiar dynamiczny (który testowaliśmy już w tym sezonie) - limit 98 dB/A.
Na wielu torach w Europie odbywa się to w podobny sposób: sonometr ustawiony jest przy krawędzi toru (w większości przypadków około 10-15 m od optymalnej nitki przejazdu) lub zawieszony nad torem. Podczas przejazdu motocykla przy maksymalnym otwarciu przepustnicy wykonywany jest pomiar.
Osoby posiadające seryjny układ wydechowy (katalizator i sprawny tłumik) nie powinny obawiać się w/w norm.
http://youtu.be/2RgdrEe18s8
W większości motocykli pomiar statyczny prezentuje wyższy wynik niż pomiar dynamiczny. Problemy pojawiają się gdy źle dopasowany "dB killer" zaczyna powodować gwizd przy wysokich prędkościach obrotowych silnika i niestety ten element musimy wyeliminować bo to nie pomiar statyczny wpływa na wyniki pomiarów WIOŚ a właśnie dynamiczny.
Mając to na uwadze dostosujmy się do nowych zasad gdyż tylko to może spowodować że będziemy nadal korzystać z możliwości użytkowania toru "Poznań".
PS. Przykładowe limity w innych krajach oraz torach podczas treningów:
- Szwecja - 95dB/A
- Anglia - 95 dB/A
- Niemcy: Lauzitz 98 dB/A; Sachsenring 95 dB/A
- Assen: 88 dB/A! (troszkę inny sposób pomiaru)