NOWOŚĆ SILKOLENE Brake Fluid DOT3 & DOT4
8
OPINIA VOGE 300 Rally
10
OPINIA Hyosung XRX 125

NOWOŚĆ SENA 5R ELITE

NOWOŚĆ SIDI Crossfire 3

NOWOŚĆ AIROH Matryx Carbon
1
OPINIA Shima Giro

NOWOŚĆ CORPION EXO-City II

NOWOŚĆ Spyke Compass Dry Tecno

NOWOŚĆ Łańcuch napędowy DID 525 ZVMX-2 X-RING

NOWOŚĆ Kask motocyklowy Wolf TIGER
Mamy już 24845 opinii o produktach motocyklowych!
Uchwyty GPS mocowania na motocykl
R E K L A M A
moto-opinie.info

Opinie Aktualności Miejsca i trasy

Zimowanie motocykla, czyli jak przygotować swoją maszyne do zimowej przerwy

Wysłany 12 październik 2015 09:10 przez Komentarze: 5

Zima to najmniej lubiany przez motocyklistów okres w roku, ponieważ oznacza pożegnanie się z naszym ukochanym jednośladem na kilka miesięcy. Przed nadejściem końcu sezonu warto więc zadbać o swój motocykl, aby móc bezproblemowo rozpocząć nowy sezon.

Oto praktyczne wskazówki, które pozwolą Wam przygotować Wasz jednoślad do okresu zimowego.

1. Solidnie umyj swój motocykl


Przed odstawieniem motocykla do garażu warto zadbać o jego wygląd, gdyż zabrudzenia na metalowych elementach lub lakierze pozostawione na kilka miesięcy mogą okazać się niezwykle trudny do usunięcia. Najłatwiej jest pojechać na myjnie i dobrze go spłukać, a felgi umyć aktywną pianą, która świetnie rozpuszcza smar i inne trudne zanieczyszczenia. 

Podczas mycia należy uważać, aby nie przystawiać dyszy myjki bezpośrednio do łańcucha oraz chłodnicy motocykla. Ogólnie należy pamiętać że myjka ciśnieniowa może uszkodzić lakier i inne elementy, jeśli zbliżymy dysze zbyt blisko, dlatego należy to robić umiejętnie. Jeśli boisz się ryzykować możesz umyć motocykl tradycyjnie z użyciem wiaderka z wodą oraz gąbki.

Po gruntownym myciu równie ważne jest zabezpieczenie motocykla przed skutkami korozji - lakier motocykla można zabezpieczyć stosując środki z woskiem, natomiast do elementów metalowych można użyć specjalne preparaty chroniące przed rdzą jak  - należy jednak pamiętać aby nie używać ich do tarcz hamulcowych.

2. Zabezpiecz swoje opony


Opony Twojego motocykla od dłuższego postoju mogą się zdeformować - mimo że tego typu przypadki są bardzo rzadkie, nie oznacza to że należy bagatelizować problem, gdyż przez takie zaniedbanie motocykl przy pewnych prędkościach może wpadać w shimmy lub mogą pojawić się będą drgania na kierownicy, których nie było gdy chowaliśmy motocykl do garażu. 

Aby tego uniknąc napompuj opony do wartości zalecanych przez producenta opon lub jeśli nie podaje on takich danych - w serwisówce motocykla. Dla większości motocykli jest to 2,5 atm z przodu i 2,9 atm z tyłu. Jeśli masz stopke centralną to postaw na niej motocykl, dzięki temu jego ciężar nie będzie spoczywał na oponach. Dla motocykli bez stopki centralnej poleca się ustawienie go na stojaku, ale jeśli go nie masz warto co jakiś czas przetaczać motocykl w garażu, aby nie stał całą zimę w jednym miejscu.

3. Wymień olej  


Są dwie różne szkoły mówiące o wymianie oleju - niektórzy motocykliści preferują wymianę na wiosne, tak aby olej był świeży, natomiast inni polecają wymieniać olej zaraz po sezonie, gdyż wszelkie zanieczyszczenia które wchłonął on w trakcie jazdy będą szkodziły silnikowi. My polecamy jednak wymienić olej przed zimą - chociażby z tego powodu, że wiosną możesz być pewien że czekają Cie ogromne kolejki do mechanika i wymiana może okazać się trudniejsza niż myślisz. Przy wymianie oleju zimą masz spokój - wiosną ruszasz w trasie ciesząc się pierwszymi ciepłymi promykami słońca. :)

4. Zatankuj motocykl pod korek


Przed odsawieniem motocykla do garażu warto zatankować bak do pełna. Wilgoć, która może zebrać się w pustej części zbiornika może spowodować korozje zbiornika - wypełnienie go do pełna benzyną zapobiegnie tego typu sytuacjom. Można także dolać niewielką ilośc uszlachetniacza do paliwa, gdyż pozostawione na kilka miesięcy straci część swoich właściwości. Okaże się że na rezerwie możesz przejechać o połowe mniej kilometrów niż normalnie :) Dodatek uszlachetniający pomoże z tym problemem.

5. Zadbaj o łańcuch napędowy


Łańcuch napędowy to jeden z najdroższych elementów eksploatacyjnych i jednocześnie nie lubiący długiego przestoju. Jeśli zostawimy go bez smarowania możemy być pewni że zardzewieją nam ogniwa, dlatego przed odstawieniem motocykla na przerwe zimową warto porządnie go nasmarować. Zazwyczaj smaruje się wewnętrzną część rolek, jednak przed przerwą zimową warto nasmarować dokładnie cały łańcuch nie oszczędzając smaru nawet na boczną część ogniw.

6. Wyjmij akumulator na zime


Zima to najgorszy okres dla akumulatora motocyklowego. Jeśli motocykl nie będzie stał w ogrzewanym garażu powinieneś wyjąć go z motocykla i schować w ciepłym miejscu, aby wiosną był gotowy do pracy. Pozostawiony na mrozie traci swoją pojemność. Jeśli nie masz takiej możliwości możesz zaopatrzyć się w prostownik elektroniczny z funkcją podtrzymywania, który będzie dbał o to żeby akumulator nie wyładował się pozostawiony na mrozie.

Podsumowanie


Oprócz opisanych czynności warto zmienić wiosną płyn hamulcowy - pozostawiony na dłużej wchłania wilgoć, przez co siła hamowania spada. Czynność tą warto zrobić już przed sezonem. Jeśli masz czas i lekkie zacięcie do mechaniki dobrze jest zrobić serwis zacisków hamulcowych - wyjąć je z motocykla, przeczyścić tłoczki i nasmarować je specjalnym smarem do tłoczków hamulcowych. Jeśli sobie nie poradzisz, możesz to zlecić wyspecjalizowanemu warsztatowi. Dzięki temu Twój motocykl będzie hamował jak powinien. 
 










heheszki
Jak kupiłem swój pierwszy motocykl to robiłem wszystkie punkty z listy, teraz chowam do garażu i martwie się na wiosne :D Rdza w zbiorniku to w ogóle jakiś urban legends - nigdy nie tankowałem pod korek i nie ma śladu rdzy.

OSA
W motocyklach bez wtrysku warto spuścić paliwo z gaźników - przez zime zwietrzeje i nawet jak akumulator ładnie będzie kręcił to motor może nie odpalić i zaleje nam świece. Śruba jest przeważnie w najniższym punkcie - łatwa do znalezienia.

GAD
Jeśli macie łatwy dostęp do świec można je wykręcić i wlać łyżke oleju do cylindrów, żeby nie zardzewiały w czasie zimy. Nie jest to konieczne, ale na pewno pomoże. Poza tym przykryć moto jakimś kocem lub plandeką - nie musi być od razu jakiś drogi pokrowiec motocyklowy, jedynie coś żeby się nie kurzyło. NO I WAŻNE: NIE PRZEPALAĆ MOTOCYKLA PRZEZ ZIME - to bardziej szkodzi silnikowi niż pomaga.

ana
ja wymieniałam bak w moim thundercacie, bo pojawiła się korozja ;p więc to nie mit

Pychacz
Panowie i Panie - potrzebna porada. Zamierzam zimować motocykl pod chmurką - kupiłem pokrowiec, ale po miesiącu okazało się że wilgoć i tak przedostała się do środka. Efekt - lekko przerdzewiały mi tarcze hamulcowe z przodu. Czy ktoś zna środek, który zabezpieczy mi tarcze przed korozją?






Nazwa
Email
Komentarz
Przepisz kod  


»Ostatnie nowości
Autor newsaDRZEWO
Drzewo



Aktualności Ducati Bezpieczeństwo BMW Honda Kawasaki Motocykle KTM Technika jazdy FMX Yamaha Kaski motocyklowe Opony motocyklowe




Moto opinie na Androida

Aplikacja Moto Opinie na Androida już jest! Aktualności, opinie, ciekawe trasy i miejsa w twojej okolicy. Zapraszamy do ściągania z google play lub skanując kod QR.


Moto-Opinie na Androida




Wybrane ofertyze sklepu



Dołącz do nas nafacebooku

Dołącz do nas na facebooku i bądź bieżąco ze wszystkimi nowościami w newsroomie i na stronie moto-opinie.info :)