NOWOŚĆ Honda MSX 125 Grom 2021-

NOWOŚĆ Interkom BT G6

NOWOŚĆ Harley-Davidson® FXBB - Softail® Street Bob®
9
OPINIA HJC RPHA 90

NOWOŚĆ Adrenaline Draco Sport PPE

NOWOŚĆ Adrenaline Hercules

NOWOŚĆ Adrenaline Orion PPE

NOWOŚĆ Adrenaline Spirit Lady PPE
8
OPINIA LEXIN LX-B4FM 4 Way BT Interphone
9
OPINIA Honda NC750X DCT

NOWOŚĆ Ducati Supersport
Mamy już 18173 opinii o produktach motocyklowych!

R E K L A M A
moto-opinie.info

Opinie Aktualności Miejsca i trasy
Get it on Google Play Moto-Opinie w App Store
Opinie
Pytania i dyskusjeFilmy
Testy i recenzje
Dodaj opinie


Honda Forza 350Zdjęcia przedmiotu

1  

Honda Forza 350

(Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Ocena
użytkowników 
0.00 / 10

(Na podstawie 0 opinii)

+NAPISZ SWOJĄ OPINIE


Krótki opis produktu

Zwiększenie pojemności skokowej silnika o 50 cm3 podniosło moc maksymalną o 16%, do 21,5 kW, ale silnik Forza 350 jest wyraźnie mocniejszy w całym zakresie obrotów i zapewnia lepsze przyspieszenia oraz wyższą prędkość maksymalną, którą podniesiono o nieco ponad 6%, do 137 km/h. Czystość spalin jest zgodna z wymogami normy EURO5.

Kosmetyczne zmiany w przednich i bocznych owiewkach, lusterkach, tylnych panelach bocznych i pokrywie silnika odświeżają stylowy wygląd, nadając mu więcej elegancji. Podwozie pozostaje niezmienione, za wyjątkiem zastosowania lżejszego wahacza, a elektrycznie sterowana szyba otrzymała zakres regulacji powiększony o 40 mm w celu poprawy ochrony przed wiatrem.

Odświeżono zespół wskaźników, dodano też możliwość połączenia się ze smartfonem przez Bluetooth za pomocą nowego systemu sterowania głosowego Honda Smartphone Voice Control, który jest dostępny jako opcja w nowej wersji skutera. Gniazdo ładowania USB zastępuje gniazdo ACC 12V.Nowa Forza 350 na rok 2021 będzie dostępna w następujących opcjach kolorystycznych:

Pearl Nightstar Black

Matt Pearl Pacific Blue ** NOWOŚĆ **

Pearl Cool White

Matt Cynos Gray Metallic

Pearl Falcon Grey ** NOWOŚĆ **

Nowy silnik Forza 350 „enhanced Smart Power+” osiąga zarówno wzorową czystość spalin, jak i wysoką moc w całym zakresie prędkości obrotowych, za sprawą wszechstronnego zastosowania technologii redukcji tarcia.

Dzięki przyrostowi pojemności skokowej o 50 cm3 (do 330 cm3 z 279 cm3, bez przyrostu masy) chłodzony cieczą, wyposażony we wtrysk paliwa, czterozaworowy silnik SOHC osiąga moc maksymalną zwiększoną z 18,5 kW do 21,5 kW przy 7500 obr/min i maksymalny moment obrotowy zwiększony do 31,5 Nm, uzyskiwany przy 5250 obr/min. Porównanie uzyskanych na hamowni wykresów charakterystyk obu silników pokazuje cały obraz sytuacji: zarówno moc jak i moment obrotowy wyraźnie rosną już od 3500 obr/min.

Wpływ na rzeczywiste osiągi jest oczywisty: prędkość maksymalna wzrasta o 8 km/h do 137 km/h, a ze startu zatrzymanego Forza 350 pokonuje pierwsze 200 metrów o 0,7 sekundy szybciej, uzyskując czas 10,4 sekundy.

Aby otrzymać dodatkowe centymetry sześcienne, średnicę cylindra zwiększono z 72 mm do 77 mm, a skok wzrósł do 70,7 mm. Stopień sprężania wynosi 10,5:1. Aby w pełni wykorzystać zwiększoną pojemność, zoptymalizowano skoki i czasy otwarcia zaworów. W porównaniu z poprzednim modelem, zamknięcie zaworów dolotowych oraz czas otwarcia/zamknięcia zaworów wylotowych zostały opóźnione o 5°. Skoki zaworów zwiększono o 0,3 mm. Czasy otwarcia zaworów dolotowych pozostają niezmienione.

Przekonstruowano także wał korbowy, uzyskując 10% redukcji jego masy. Osiągnięto to bez zmiany wymiarów czopów, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i sztywności wymaganej do przenoszenia zwiększonej mocy. Rolkowe dźwignie zaworowe, ślizgowe łożyska korbowe i uszczelniona skrzynia korbowa zapewniają wysoką trwałość i niezawodność przy zachowaniu wysokich osiągów. Aby usprawnić chłodzenie tłoka, dysza olejowa, stosowana w modelu CRF450R, rozpyla olej bezpośrednio na spód tłoka, optymalizując zapłon i poprawiając sprawność spalania. Pojemność układu smarowania wynosi 1,7 litra.

Obniżenie oporów ssania powietrza wynika ze zwiększenia średnicy przepustnicy z 34 mm do 36 mm i z powiększenia średnic zaworów ssących o 1 mm do 28 mm, co ułatwia silnikowi oddychanie. Powietrze jest dostarczane poprzez 5,5-litrowy airbox. Kanały ssące i wydechowe również zostały całkowicie przeprojektowane. Kanał ssący zasysa teraz powietrze efektywniej, wywołując silniejsze zawirowanie strumienia powietrza w cylindrze, co przyczynia się do bardziej równomiernego spalania paliwa. Spaliny są usuwane za pomocą prostego kanału wydechowego, bez zmiany kierunku przepływu, występującej w poprzedniej konstrukcji, co jeszcze bardziej poprawia wydajność.

Aby zmniejszyć opory po stronie wydechowej, nowy tłumik składa się teraz z dwóch oddzielnych komór, zamiast z trzech. Poprawki w konstrukcji rury komory rozprężania, jak również rozmiar i umiejscowienie katalizatora, także służą ułatwieniu przepływu i lepszemu oczyszczaniu spalin.

Tarcie wewnętrzne zostało zredukowane także dzięki przesunięciu osi cylindra o 5 mm w stosunku do osi wału korbowego, wprowadzeniu hydraulicznej regulacji łańcucha rozrządu i użyciu układu z suchą miską. Układy z suchą miską olejową są używane w silnikach o wysokich osiągach, ponieważ taki układ obniża ciśnienie wewnętrzne w silniku, zmniejsza zawirowania oleju, redukuje straty pompowania oraz tarcie wewnętrzne. Nowo zaadaptowany wałek wyrównoważający dodatkowo redukuje wibracje i przyczynia się do płynnej i bardziej komfortowej jazdy.

Automatyczne sprzęgło odśrodkowe współpracuje z przekładnią V-Matic (z przełożeniami dobranymi pod kątem szybkiej reakcji przy niskich prędkościach obrotowych i dobrych przyspieszeń) oraz z napędem pasowym. Modernizacja na rok 2021 objęła także osłonę silnika, którą przeprojektowano, dostosowując ją do nowych elementów nadwozia.

Silnik Forza 350 został wyposażony w system kontroli momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control (HSTC). System wykrywa różnicę prędkości między kołem przednim i tylnym, oblicza stopień uślizgu, a następnie kontroluje moment obrotowy silnika poprzez sterowanie wtryskiem paliwa, aby odzyskać przyczepność tylnego koła. System HSTC można włączać i wyłączać za pomocą przełącznika umieszczonego po lewej stronie kierownicy. Wskaźnik "T" na wyświetlaczu cyfrowym miga, gdy system pracuje nad odzyskaniem przyczepności.

Silnik spełnia normę czystości spalin EURO5, która obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku i stawia znacznie bardziej rygorystyczne wymagania w porównaniu z normą EURO4. Wymogi te obejmują znaczną redukcję dozwolonych emisji tlenku węgla, zmniejszenie całkowitej emisji węglowodorów o ponad 40%, skuteczniejsze wykrywanie przerw zapłonu oraz wprowadzenie limitu emisji cząstek stałych.

Zużycie paliwa wynosi zaledwie 3,3 l/100km (tryb testowy WMTC), co przy pojemności zbiornika paliwa wynoszącej 11,5 litra daje potencjalny zasięg ponad 340 km.

Nowe linie Forzy 350 zdają się wypływać spod przedniej szyby zmienionej w wersji skutera na rok 2021, której położenie można płynnie regulować przełącznikiem po lewej stronie kierownicy w zakresie 180 mm, o 40 mm więcej niż w poprzednim modelu. Szyba została zaprojektowana tak, by zapewnić ochronę przed wiatrem (z przepływem powietrza skierowanym wokół głowy kierowcy) i zmniejszyć hałas powodowany przez wiatr. Stabilność i komfort przy większych prędkościach lub na długich dystansach można natychmiast zamienić w większe poczucie swobody podczas miejskich dojazdów, dzięki ustawieniu szyby w niższej pozycji.

Ostre linie Forza 350 zaprojektowano zarówno pod kątem stylu, jak i efektywności aerodynamicznej. Dzięki nim skuter wyróżnia się czystą, nowoczesną formą, stwarzając wrażenie sportowej energii i elegancji pożądanej w segmencie premium. Kluczowe słowa stylistów skutera Forza „agresywny, techniczny i mocny” znajdują wyraz w nowych kształtach otoczenia reflektora, przypominających spoiler, w odświeżonych bocznych owiewkach z charakterystyczną linią wzorniczą „Z” oraz w stromo opadającej linii charakterystycznych tylnych osłon bocznych, co nieprzypadkowo tworzy nieco futurystyczną stylistykę skutera.

Uchwyty dla pasażera wykonano z tworzywa sztucznego, zastępując aluminium i oszczędzając w ten sposób 1407 g masy, co przyczynia się również do poprawy centralizacji masy i zwinności skutera. Celem podwyższenia komfortu przy większych prędkościach, większy przedni kanał powietrza wprowadza podciśnienie przed kierowcą, redukując naturalny efekt wiatru pchającego kierowcę do tyłu.

Dwa pełnowymiarowe kaski mogą być przechowywane pod siedzeniem, można też podzielić schowek na część przeznaczoną na kask i/lub kombinezon przeciwdeszczowy oraz na część mieszczącą torby o rozmiarze A4. Kieszeń w wewnętrznej przedniej owiewce jest zamykana na klucz, a jej wnętrze może być zaaranżowane dla potrzeb kierowcy, na przykład do przewozu telefonu czy butelki z wodą. Umieszczono tam również gniazdo ładowania USB, które zastępuje poprzednio stosowane gniazdo ACC 12V. Całe oświetlenie wykonano w technice LED.

Kierowca Forzy 350 może wyposażyć skuter w opcjonalny system sterowania głosowego Honda Smartphone Voice Control, który łączy się z jego smartfonem na czas jazdy i pozwala na głosowe zarządzanie odbieraniem rozmów telefonicznych, pocztą elektroniczną, muzyką i nawigacją. Kierowcy potrzebny jest zestaw słuchawkowy montowany w kasku, z kolei smartfon łączy się z pojazdem przez łącze Bluetooth. Zarządzanie sterowaniem głosowym jest możliwe za pomocą przycisków po lewej stronie kierownicy.

Inteligentny kluczyk Forza 350, oprócz sterowania głównym włącznikiem zapłonu i blokowaniem schowka, zarządza opcjonalnym zdejmowanym kufrem górnym o pojemności 45 litrów. Dzięki inteligentnemu kluczykowi w kieszeni kierowcy, zamek kufra automatycznie blokuje się, gdy kierowca oddali się od skutera. Kufer można też zamknąć mechanicznie kluczykiem. Mechanizm uruchamiający umieszczono w tylnej części obudowy, aby zachować wewnętrzną pojemność kufra.

Przednie i tylne kierunkowskazy Forzy 350 mają nową funkcję automatycznego wyłączania sygnału awaryjnego hamowania. Gdy moduł sterujący systemu ABS wykryje nagłe hamowanie, światła awaryjne zaczynają migać z dużą częstotliwością, ostrzegając kierowców innych pojazdów.

Zespół wskaźników wyposażono w analogowy prędkościomierz i analogowy obrotomierz (z przeprojektowanymi tarczami), rozmieszczone po bokach wyświetlacza cyfrowego, który można przełączać pomiędzy 3 trybami pracy: 1. licznik kilometrów, zasięg na paliwie w baku, chwilowe zużycie paliwa; 2. dzienny licznik przebiegu, średnie zużycie paliwa i timer; 3. temperatura otoczenia i wskaźnik stanu akumulatora.

Wytrzymała, a jednocześnie lekka rurowa rama stalowa jest kluczowym elementem skutera, zapewniającym poczucie bezpieczeństwa na drodze. Rozstaw osi wynosi 1510 mm, kąt pochylenia główki ramy to 26,5°, a wyprzedzenie – 89 mm. Chłodnica jest teraz umieszczona przed zbiornikiem paliwa, co zapewnia lepszą wydajność chłodzenia, a akumulator znajduje się pomiędzy zbiornikiem paliwa a schowkiem pod siedzeniem, z korzyścią dla centralizacji masy. Masa modelu na rok 2021 wynosi 184 kg.

Wysokość siedzenia wynosi 780 mm, a pozycja kierowcy jest naturalnie wyprostowana, co zapewnia doskonałą widoczność dookoła skutera. Szerokość kierownicy wynosi 755 mm, szerokość z przodu – 580 mm, a szerokość z lusterkami – 860 mm. Kompaktowe wymiary ułatwiają przeciskanie się przez ciasne ulice o dużym natężeniu ruchu.

Sztywnemu widelcowi teleskopowemu z goleniami 33 mm towarzyszą z tyłu dwa amortyzatory z 7-stopniową regulacją wstępnego obciążenia sprężyn, współpracujące z przeprojektowanym, lżejszym, jednoczęściowym wahaczem aluminiowym.

Na aluminiową, 15-calową obręcz przedniego koła założono oponę 120/70-15, natomiast 14-calową obręcz tylnego koła wyposażono w oponę 140/70-14, oferując w ten sposób maksimum przyczepności i komfortu jazdy. Przednie koło hamuje duża pojedyncza tarcza o średnicy 256 mm, na tylnej osi zastosowano tarczę o średnicy 240 mm, dodano też dwukanałowy system ABS, gwarantujący bezpieczeństwo przy hamowaniu na śliskich nawierzchniach.Ostatnie filmy

Dodaj film
Pytanie i dyskusje


Aktualnie nie ma żadnych pytań i dyskusji odnośnie produktu.
Kliknij w przycisk poniżej, aby dodać własne pytanie.

+ZADAJ WŁASNE PYTANIE

Wasze zdjęcia


Dodaj zdjęcie

Opinie motocyklistów
Pozytywne: 0%
Neutralne: 0%
Negatywne: 0%
OSTATNIO DODANE OPINIE


HJC RPHA 90

Witam grupę,
w zeszłym roku czyli w połowie czerwca 2019 r. zakupiłem swój wymarzony kask HJC RPHA 90 piękny czarno zielony. Problem si...

LEXIN LX-B4FM 4 Way BT Interphone

Rozpakowałem, wszystko ładne, solidne podzespoły głośniczki ciężkie, porządne.
Podłączyłem całość do kasku w jakieś 10min banaln...

Honda NC750X DCT

Kupiłem nowy (2020) na początku sezonu.
Jeździ mi się nim tak cudownie że zrobiłem od maja do września 8700 km.
Wspaniała, cudow...

Suzuki DR 650 (1996-2012)

Nie do zajechania, szybko się rozpędza jak na swoją pojemność oraz moc, siodełko jest bardzo miękkie, zawieszenie się sprawdza w każdych waru...

Shima Apex RS

Kombiak w sklepie leżał najlepiej, nawet lepiej niż alpna czy dainese. Wygodny, nie krępuje ruchów, wygląda porządnie. Do tej pory 2 wyjazdy na...

MotoSafe ALPINE

Daje 10 - najlepsza rzecz jaką MUSICIE KUPIĆ NA MOTO. Nie wiem czy akurat Alpine to najlepsze zatyczki na rynku i czy tańsze spisują się równie ...


WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ NA TEMAT PRODUKTU

Wysyłasz jako

Twoje imię/nick

Tytuł opinii

Ocena Ogólna

Twój komentarz

Przepisz kod
kod  

ZAŁĄCZ ZDJĘCIA

Opcjonalne oceny
Prowadzenie

Osiągi

Wygoda

Zawieszenie

Hamulce