NOWOŚĆ LS2 ACRUX MAN

NOWOŚĆ HELD Tridale

NOWOŚĆ Bering Snap
9
OPINIA Nolan N90
moto-opinie.info


Opinie Aktualności Miejsca i trasy



Honda PCX 125 2021-


9.00 / 10

(Na podstawie 4 opinii)

+NAPISZ SWOJĄ OPINIE

  • Pobierz najlepszą aplikacje motocyklową na Androida lub iOS. Znajdź ludzi do wspólnej jazdy, sprawdź najbliższe zlot, dziel się swoimi motocyklowymi fotami z trasy! 🙃

    Get it on Google Play
    Moto-Opinie w App Store



Popularny skuter PCX125 poddano ewolucyjnym zmianom, podkreślającym jego zalety i charakter. Powiększono schowek pod siedzeniem, dodano gniazdo ładowania USB typu C i system bezkluczykowy Smart Key. Moc jest dostarczana przez nowy, udoskonalony czterozaworowy silnik Smart Power Plus (eSP+), zgodny z wymogami EURO5, wyposażony obecnie w układ HSTC (Honda Selectable Torque Control). Przeprojektowaną ramę połączono z zawieszeniem tylnym o większym skoku, zastosowano też większe opony.

PCX125 jest jednym z tych jednośladów Hondy, które swoje sukcesy odnoszą bez medialnego rozgłosu. W tym przypadku miarą popularności jest 140 tysięcy egzemplarzy sprzedanych w Europie od 2010 roku. Skuter zawdzięcza powodzenie formule, którą Honda doskonali od wielu lat. Składa się na nią wyraziste, nowoczesne wzornictwo, które świetnie pasuje do miejskiego stylu życia, w połączeniu z kompaktowymi wymiarami, które sprawiają, że doskonale radzi sobie na zatłoczonych ulicach, a parkowanie nim nie stanowi problemu.


Nieodłącznym elementem formuły jest również symbol ‘X’, oznaczający szczególny poziom komfortu osobistego (Personal Comfort - a więc PCX), który zapewniony został dzięki szeregowi udogodnień, takich jak np. wygodna, wyprostowana pozycja kierowcy, ochrona przed warunkami atmosferycznymi, schowek pod siedzeniem, który pomieści pełnowymiarowy kask oraz typowa dla Hondy, budząca zaufanie jakość wykonania. Zachęcająca jest też relacja jakości do kosztów (zarówno podczas zakupu, jak i przez cały okres użytkowania), co zawsze wpływało na popularność modelu PCX.


W 2010 roku PCX był pierwszym oferowanym w Europie jednośladem wyposażonym w system wyłączania silnika na biegu jałowym – Idling Stop, a dwa lata później zastosowano w nim ultrawydajny, ulepszony silnik Hondy – Smart Power (eSP). W 2016 roku silnik PCX uzyskał zgodność z normą EURO4, a w 2018 roku zaprezentowano gruntownie odnowioną jego wersję, z nowym podwoziem i wzmocnionym silnikiem.


PCX125 to skuter podążający z duchem czasu, a model na rok 2021 kontynuuje ten trend. Nowa kombinacja silnika i ramy, zwiększona wygoda i komfort jazdy oraz odważna ewolucja awangardowego stylu – wszystko to pozwoli PCX utrzymać miejsce w czołówce najatrakcyjniejszych jednośladów na rynku europejskim.

Nowy PCX125 zachowuje wyjątkową prezencję, jednak jego stylistyka jest teraz bardziej dojrzała, a jednocześnie bardziej wyrazista. Zmiany te podkreślone zostały przeprojektowanym oświetleniem LED. Nadwozie PCXa oferuje więcej miejsca na stopy, schowek pod siedzeniem i umieszczone w nim gniazdo ładowania USB typu C. Nowy, "panoramiczny" wyświetlacz pokazuje wszystkie istotne informacje, a system Smart Key obsługuje teraz zapłon i schowek pod siedzeniem.


Nowością jest również udoskonalony czterozaworowy silnik Smart Power Plus (eSP+), który oferuje więcej mocy i momentu obrotowego, a także lepsze panowanie nad pojazdem dzięki zastosowaniu systemu kontroli momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control (HSTC). Silnik zamontowano w przeprojektowanej, rurowej stalowej ramie kołyskowej. Podwyższono komfort jazdy, zwiększając skok tylnego zawieszenia oraz powiększając przekroje przedniej i tylnej opony.

Wyposażenie i stylistyka


Znakiem rozpoznawczym PCX125 zawsze było nadwozie z wyrazistymi, charakterystycznymi liniami i dużą powierzchnią elementów lakierowanych w podstawowym kolorze, dzięki którym pojazd wyróżniał się spójną koncepcją stylistyczną. W aktualizacji na rok 2021 zachowano te motywy, ale użyto ich znacznie odważniej, podkreślając futurystyczny styl, który zawsze podkreślał atrakcyjność modelu PCX.



Również wysokiej klasy oświetlenie, wykonane w technologii LED, wyróżnia PCXa na drodze. Nowy reflektor zapewnia charakterystyczne oświetlenie do jazdy dziennej z 5 wąskimi, równoległymi liniami świetlnymi. Nawiązuje do niego stylistycznie tylna lampa w kształcie litery X, w której uzyskano intensywny efekt trójwymiarowości oświetlenia.



Wszystkie linie i kąty zostały subtelnie nakreślone, z zamiarem uzyskania uderzającego efektu końcowego. Przednia owiewka rozszerza się w górnej części i elegancko zwęża się w talii, co – wraz z nieco większą, zaciemnioną szybą – daje lepszą ochronę przed wiatrem, bez nadmiernego rozbudowywania przodu skutera.



Siedzisko jest wyprofilowane tak, by zapewnić komfort kierowcy, z łatwym dostępem do podłoża, a także 30 mm dodatkowej przestrzeni na stopy z przodu i z boków. Wysokość siedzenia pozostaje na poziomie 764 mm, a dodatkowym ułatwieniem jest różnica poziomów między siedzeniem i kierownicą, wynosząca 540 mm.



Za skośną partią nadwozia, pod siedzeniem zmieszczono większy schowek. Dodatkowe 2,4 litra oznacza aż 30,4 litra całkowitej objętości, co wystarczy do przechowywania pełnowymiarowego kasku lub podstawowego bagażu. W schowku na rękawiczki znajduje się również gniazdo ładowania USB typu C, zastępujące dotychczas stosowane gniazdo ACC, co umożliwia bezpośrednie podłączenia smartfona. Zmiany objęły też pokrywę wlewu paliwa z miejscem na zakrętkę wlewu na czas tankowania.



System bezkluczykowy Smart Key jest kolejnym świeżym dodatkiem do arsenału wyposażeniowego PCX125. Oprócz włączania zapłonu i blokady schowka, może on również zarządzać (opcjonalnym) 35‑litrowym kufrem centralnym. Dzięki systemowi bezkluczykowemu, zamek kufra automatycznie blokuje się, gdy kierowca oddali się od skutera. Kufer można też zamknąć mechanicznie, kluczykiem.



Nowy, „panoramiczny” układ wskaźników konsoli centralnej prezentuje wszystkie informacje w sposób uporządkowany i zwięzły, w łatwym do odczytania formacie. Nowy zestaw wskaźników LCD (negatyw) wyświetla prędkość skutera oraz inne dostępne informacje, takie jak licznik przebiegu, licznik dzienny, wskaźnik poziomu paliwa, wskaźnik średniego zużycia paliwa i wskaźnik systemu wyłączania silnika na biegu jałowym Idling Stop.



Szeroka chromowana kierownica to również charakterystyczny element skutera PCX. Kierownica mocowana w tradycyjnych zaciskach (z ponownie zoptymalizowaną gęstością gumy) oferuje precyzję i łatwość manewrowania w ruchu miejskim, a przy tym jest estetycznym akcentem retro w futurystycznym skuterze.



Starannie przeprojektowano także uchwyt dla pasażera. Nowy kształt jest smuklejszy i oszczędza 310 g masy w stosunku do poprzedniej konstrukcji, a przede wszystkim zapewnia pasażerowi wygodniejsze i pewniejsze „trzymanie” podczas jazdy.

Silnik


Nowy, ulepszony, czterozaworowy, chłodzony cieczą silnik SOHC Smart Power Plus (eSP+) napędzający PCX125, zapewnia moc 13 KM przy 8750 obr/min i maksymalny moment obrotowy 11,8 Nm przy 6500 obr/min. Średnica cylindra i skok tłoka wynoszą 53,5 x 55,5 mm przy stopniu sprężania 11,5:1 (w poprzednim silniku 52,4 x 57,9 mm i 11:1). Krótszy skok nie tylko zapewnił miejsce na dwa dodatkowe zawory, ale także pozwolił na zmniejszenie tarcia.



Przyspieszenia zarówno ze startu zatrzymanego i jak i przy zwiększaniu prędkości zostały poprawione, a PCX bez wysiłku utrzymuje teraz stałą prędkość jazdy około 90 km/h. Prędkość maksymalna wynosi 98 km/h Dzięki zużyciu paliwa na poziomie zaledwie 2,1 l/100km (tryb pomiarowy WMTC) i zbiornikowi paliwa o pojemności 8,1 l, zasięg pomiędzy tankowaniami wynosi około 385 km.



Dodatkowym rozwiązaniem technicznym, zwiększającym pewność kierowcy PCXa na mokrej nawierzchni, jest system kontroli momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control (HSTC), którego zadaniem jest nadzorowanie przyczepności tylnego koła. Kontrolka 'T' w zespole wskaźników miga, gdy HSTC aktywnie zmniejsza poślizg koła. System HSTC można całkowicie wyłączyć.



Silnik eSP+ korzysta z opracowanych w Hondzie rozwiązań i technologii , służących obniżeniu tarcia, co przy dobrze przemyślanym rozplanowaniu takich elementów jak pompa oleju (wbudowana w skrzynię korbową), pozwoliło na dalsze podnoszenie sprawności skutera. Kompaktowa komora spalania i wtrysk paliwa PGM-FI z powiększonym do 28mm korpusem przepustnicy, przyczyniają się do optymalnej wydajności spalania i chłodzenia.



Cylinder o osi przesuniętej względem osi wału korbowego pozwolił na zmniejszenie tarcia wywołanego kontaktem tłoka z gładzią cylindra, dzięki czemu energia spalania przekazywana jest na wał korbowy z większą sprawnością. Żeliwna, „kolczasta” tuleja cylindrowa (wyposażona od zewnątrz w niewielkie wypustki) pozwala na skuteczniejsze zapobieganie odkształceniom cieplnym wnętrza cylindra. Taka konstrukcja obniża naprężenia w pierścieniach tłokowych, zmniejszając straty tarcia. Nowy hydrauliczny napinacz łańcucha rozrządu dodatkowo poprawia sprawność silnika, redukując drgania i przyczyniając się w ten sposób do minimalizacji zużycia paliwa.



Dysze natryskujące olej na denko tłoka – podobne do stosowanych w wyczynowych motocrossowych motocyklach CRF450R – usprawniają chłodzenie tłoków. Pozwala to na optymalizację czasu zapłonu i zapobiega nieprawidłowościom spalania, jak spalanie stukowe. Hydrauliczny napinacz łańcucha rozrządu ogranicza wibracje i hałas pracy łańcucha oraz zmniejsza straty tarcia.



Wysokowydajna chłodnica wbudowana w zewnętrzną, prawą stronę skrzyni korbowej wykorzystuje niewielki, lekki wentylator redukujący tarcie i obniżający opory powietrza. Opory toczenia w zespole przekładni zmniejszono dzięki trzem głównym łożyskom o niskich oporach toczenia, zaprojektowanym tak, by radziły sobie z obciążeniami, jakim poddawane są indywidualnie. Zoptymalizowane sprzęgło i koła pasowe również przyczyniają się do poprawy osiągów.



Elektronicznie sterowany bezszczotkowy rozrusznik, pracujący także jako alternator (ACG), jest montowany wprost na końcu wału korbowego. Bezpośrednio obracając wał korbowy, eliminuje on hałas spowodowany sprzęganiem kół zębatych i pracą zazębień.



System Idling Stop automatycznie zatrzymuje silnik po trzech sekundach pracy na biegu jałowym, gdy skuter jest nieruchomy i załączony jest hamulec, następnie – po obróceniu manetki przepustnicy – natychmiast uruchamia ponownie silnik. System ten jest wyjątkowo przyjazny w użyciu dzięki rozrusznikowi ACG, systemowi cofania wału korbowego, który przywraca go do pierwotnej pozycji przed suwem ssania oraz dzięki zastosowaniu mechanizmu dekompresji, który zmniejsza siłę potrzebną podczas rozruchu silnika. System Idling Stop monitoruje poziom naładowania akumulatora i w razie potrzeby wyłącza się, by uniknąć nadmiernego rozładowania.



W ramach aktualizacji na 2021 rok, przeprojektowano pokrywę silnika i wahacz, aby dopasować je do nowego wzornictwa skutera. Zmiany w wewnętrznej konstrukcji tłumika i zmiana położenia katalizatora, poprawiły sprawność oczyszczania spalin, dzięki czemu uzyskano zgodność silnika z normą EURO5.

Podwozie


Nowy PCX125 otrzymał przekonstruowaną stalową, podwójną ramę kołyskową, zaprojektowaną tak, by zapewnić wytrzymałość niezbędną w trudnych miejskich warunkach eksploatacji, nie pogarszając przy tym zwinności, z której PCX zawsze słynął. Nie mogła ona również wpłynąć negatywnie na dotychczasową łatwość obsługi i relaksującą pozycję kierowcy.



Rozstaw osi wynosi 1 315 mm, z kątem główki ramy 26°30’ i wyprzedzeniem 80 mm. Masa pojazdu z płynami to 130 kg. Obie felgi kół otrzymały nowy, stylowy wygląd, dostosowany do nowej stylistyki nadwozia, przy czym z tyłu użyto felgi o średnicy 13 cali, o 1 cal miej, niż poprzednio. Wymiary opon zostały dostosowane do nowych felg 110/70-14 z przodu i 130/70-13 z tyłu (poprzednio 100/80-14 i 120/70-14).



Przedni widelec 31 mm ma niezmieniony skok wynoszący 89 mm, a tylne amortyzatory otrzymały skok zwiększony o 10 mm, do 95 mm. Z tyłu zastosowano solidniejsze sprężyny, zapewniające większy komfort jazdy po często nierównych miejskich ulicach.



Hamowanie zapewnia dwutłoczkowy zacisk przedni i tarcza 220 mm, współpracujące z tylnym hamulcem bębnowym 130 mm. Jednokanałowy system ABS zabezpiecza przed zablokowaniem się koła przedniego.

Forum Honda PCX 125 2021-

Dodaj zdjęcie
Opinie motocyklistów
Pozytywne: 100%
Neutralne: 0%
Negatywne: 0%



Gość


Głosy: 6   Przydatna opiniaPrzydatna Nieprzydatna opiniaNieprzydatna
8
Honda PCX 125
09.26.2022 14:32:06

Honda PCX 125 to dość mały skuter. Praktycznie bezawaryjny po przejechaniu prawie 15 tyś km. Świetna praca silnika i doskonałe przyśpieszenie do 50 km/h. Świetnie nadaje się do miasta z uwagi na swoje wymiary i masę. Można przeciskać się miedzy samochodami i prawie wszędzie parkować. Wadą jest dość twarde zawieszenie i małe koła, gdzie nawet drobną dziurę się odczuwa. Wadą jest kierownica gdzie przy mocnym skręcie obija kolana. Wadą jest rozwiązanie obudowy licznika, niczym wanna zbierająca wodę. Pod siedzeniem nie zmieści się kasku więc musowo trzeba mieć kufer. Dla osób akceptujących ww. wady, to idealny skuter na lata. Ja mam już dwa lata.

Gość
A ja się przymierzalm do niego ale mały i kupiłem honde sh125 i słusznie


Gość


Głosy: 9   Przydatna opiniaPrzydatna Nieprzydatna opiniaNieprzydatna
10
Honda PCX 125 2021
02.23.2023 12:33:32

Skuter użytkuje od 1.5 roku. Przejechałem nim Ok 7tys od nowości. Uważam go za świetny środek transportu. Mieszkam Ok 6km od miasta. Nie mam z nim absolutnie żadnych problemów. Jezdze cały rok. Niskie spalanie 2.2l/100 km latem. Zima przy minusowych temperaturach 2.6 L/100 km. Prędkość optymalna to okolice 90 km. Przy moich 80kg jedzie ponad 105 km. Świetnie przyspiesza. Z pod świateł mało które auto się szybciej zbierze. Mimo częstej jazdy poza miastem nie czuje się zawalidroga. Zwykle autem tez nie da rady jechać więcej niż 90km/h. Mam samochód ale z racji na zwrotność, brak problemów z parkingiem itp wole jeździć tym małym szatanem. Pozycja za kierownica i zwrotność tego pojazdu to duzy atut. Prowadzenie porównywalne do jazdy na wygodnym miejskim rowerze. Świetna sprawa do miasta gdy często coś szybko załatwiamy w różnych miejscach to system bezkluczykowy. Praktycznie siadasz i jedziesz. Schowek wystarczający na zintegrowany kask t kilka drobiazgów. Drobne zakupy z marketu spokojnie pomieści. Nie używam kufra. Świetne światła led robią z nocy dzień. Niskie koszty utrzymania. Np jednym litrem oleju obskoczysz wymianę oleju oraz wymianę oleju w przekładni. Nigdy nie byłem maniakiem motocykli. Ale obecnie doceniam mobilność prostotę i niskie koszty utrzymania. Z minusów: niska przednia szyba. Do miasta Ok. Na trasę albo dobra kurtka i kask albo zmokniesz jak kaczka i przy tym ogluchniesz. Sam tylni hamulec jest bębnowy. Nadaje się do zwalniania nie do hamowania. Ale w uzupełnieniu z systemem ABS i przednia tarcza spokojnie sobie radzi.




Gość


Głosy: 10   Przydatna opiniaPrzydatna Nieprzydatna opiniaNieprzydatna
9
Gość
04.15.2023 19:21:14

bardzo dobry skuter na miasto mało pali tylko 2 litry na 100 km przyśpieszenie rewelacyjne waga tylko 130 kg bardzo zwrotny w mieście


Gość


Głosy: 6   Przydatna opiniaPrzydatna Nieprzydatna opiniaNieprzydatna
9
Honda PCX
05.10.2023 0:52:43

Witam , mam ten skuter od dwóch lat ,model 2021 ale wyprodukowany w 2020 więc przed zakupem trochę postał w salonie skutek obecnie jest taki , że nie odpala od razu za pierwszym razem.Akumulator jast chyba już słaby chociaż w serwisie sugerowali , że słabo styka na lewej klamce , którą trzeba wcisnąć przy odpalaniu.
Chyba przyjdzie mi kupić nowy akumulator ,koszt ok.400 PLN. A tak pozatem jest OK , skuter ma ładną sylwetkę . Trzeba uważać na studzienki i dziury . Polecam. W salonie przy zakupie dostałem upust 1000 PLN za rocznik 2020.
Pozdrawiam


Dołączone zdjęcia
Honda PCX 125 2021-


Dodaj własną opinie

Twoje imię/nick

Tytuł opinii

Ocena Ogólna

Twoja opinia

Przepisz kod
kod  

ZAŁĄCZ ZDJĘCIA