Kamerkę zakupiłem kilka dni temu, dlatego moją recenzje trzeba potraktować jako bardzo wstępną - jeśli coś mi przyjdzie do głowy to dodam to do opinii. Tak więc po kolei opisze to co jest istotne wg. mnie.
1. Jakość obrazu
Po kupnie skonfrontowałem nagrania z jednym z najlepszych modelii Nokii - 808 Pure View - niestety dla GoPro porównanie to wypadło dość średnio, co nie znaczy że obraz jest zły. Przy doskonałych warunkach i dużym natężeniu światła filmy są ostre i wyraźne, ale przy gorszych warunkach pogodowych jakość obrazu i jego ostrość spada, jednak ogólnie jest w zupełności akcepotowalna. Wielkim plusem jest też bardzo duży kąt widzenia - prawdopodobnie największy ze wszystkich budżetowych kamerek na rynku. Kamerka oferuje także tryb 720p z 60 klatkami/s oraz tryb superview, który poszerza także pole widzenia do góry - niestety działa on jedynie w jakości 720p, a nie jest dostępny w 1080p. Dużą zaletą GoPro i jedną z powodów dla których ją kupiłem są ciepłe kolory - trawa jest zielona, niebo niebieskie itd.
Co do nagrań w nocy - tutaj GoPro 2014 niestety wypada kiepsko, a na pewno zdecydowanie gorzej niż modele Hero 4 Silver i Black. Wg. testów przegrywa nawet z niektórymi Chińskimi kamerkami jak np. SJ400. Ogólnie jakość obrazu oceniam na 8/10 - dobrze w dzień, gorzej w trudniejszych warunkach.
2. Niewymienna obudowa
Kupując GoPro trzeba wiedzieć jedno - kamerka jest na stałe zintegrowana z obudową, a to oznacza że jeśli porysuje się obudowa w miejscu gdzie jest matryca to będzie to widoczne na filmach i możliwe że już się tego nie pozbędziemy bez wymiany całej kamery. Obudowa jest dobre jakości, ma dwa przyciski które bez trudu można obsługiwać w rękawicach motocyklowych.
3. Bateria
Na temat baterii jeszcze będe pisał, ale ogólnie po godzinie ciągłego nagrywania w kamerce na wskaźniku baterii ubyła jedna kreska. Producent określa trwałość baterii na 2,5 godziny w 1080p, podczas gdy model GoPro Hero 4 tylko na 1,5 godziny! Jeśli tak będzie w praktyce to bateria jest mocną stroną tej kamerki, niestety żeby nie było tak kolorowo - jest też minus i to raczej spory - niewymienna obudowa to także niewymienna bateria. Hero 2014 na szczęście umożliwia nagrywanie przy podłączonym kablu ładowania, więc chcąc nagrywać długie filmy można kamerkę przymocować na baku i podłączyć do zasilania z akumulatora.
4. Dźwięk
Hero nagrywa niezłej jakości dźwięk - mimo że jest nieco stłumiony przez obudowę wodoodporną to gdy mówie coś do siebie spod kasku słyszę to dobrze na nagraniu. Mikrofon umieszczony jest z tyłu - dzięki temu wiatr nie jest aż tak uciążliwy i słychać także dźwięk silnika. Dodatkowo z kamerką jest tylna klapka zamykająca z otworami na mikrofon, ale jeszcze jej nie testowałem.
5. Zawartość opakowania
Zawartość opakowania nie jest zbyt bogata- krótki kabel Mini USB, kamerka i dwa uchwyty z taśmą samoprzylepną - jeden na płaską powierzchnie, drugi zakrzywiony - dzięki temu bez żadnych inwestycji możemy umieścić kamerkę na kasku i nagrywać bez dodatkowych inwestycji. Płaska podstawka może być umieszczona na baku lub z tyłu motocykla - jak kto lubi.
6. Dodatkowe funkcje i opcje
Kamerka ma do minimum ograniczone wszystkie ustawienia, ale wśród opcji znalazł się tryb QuickCapture - dzięki niemu możemy jednym naciśnięciem guzika włączyć kamere i nagrywanie, a po naciśnięciu go ponownie kamerka wyłączy się. Bardzo przydatna rzecz podczas jazdy. Kamerka pozwala także na robienie zdjęć seryjnych oraz posiada funkcje timelapse nagrywającą przyspieszony film z robionych co 1 sekunde zdjęć. Zaletą w stosunku do innych kamerek jest także dostęp do oprogramowania do edycji filmów od GoPro.
Teraz podsumowując wszystko - kamerka otrzymałaby ode mnie 7/10, jednak przy tej cenie muszę podnieść ocene o jedno oczko. Kamerka oferuje dobry stosunek cena/jakość.
Plusy:
- Przyzwoita jakośc obrazu(8/10)
- Ciepłe i żywe kolory
- Najlepsze pole widzenia w swojej kategorii
- Wytrzymała bateria
- Ogólna jakość wykonania kamerki i obudowy
- Uchwyt do mocowania kasku w zestawie
- Tryb superview w 720p oraz funkcja QuickCapture
- Oprogramowanie do edycji wideo
- Cena
Minusy:
- Niewymienna obudowa
- Niewymienna bateria
- Kiepska jakość nagrań w trudniejszych warunkach - jak jest pochmurno
- Kiepska jakość nagrań w nocy
- Słaba jakość robionych zdjęć
Oto przykładowe nagranie bez kompresji(youtube i inne). Wkrótce wrzuce nowe sample, a póki co film nagrany w kiepskich warunkach grudniowych -tzn. szaro, pochmurnie
http://www.moto-opinie.info/media/GOPR0385.mp4
Film nagrany w słonczny dzień:
https://www.youtube.com/watch?v=Ij_F1Ew831M
złamałem uchwyt do przykręcania, skoro obudowa jest niewymienna to kamera stała się bezużytecznym śmieciem.
Tylną klapke obudowy da się zdjąć - jest instrukcja na youtube - wystarczy lekko podważyć i jest łatwy dostęp do baterii, która jest wpinana dwupinową wtyczką do płyty głównej kamery. Wymiana baterii to kwestia pojawienia się na rynku zamienników oryginalnej baterii.
Gość
Najbardziej opłacalna kamerka GoPro w historii firmy - w Mediamarkt dałem za nią ok. 550 PLN, a jak ktoś ma cierpliwość to na amazonie z darmową przesyłką kosztuje 124 dolary(420 PLN). Testowałem już ją na nartach i porównywałem z GoPro 3 Silver i Black+ - stoi dokładnie po środku - obraz w dobrym nasłonecznieniu jest nawet na troche wyższym poziomie od GoPro Silver, która kosztuje dużo więcej. Black jest oczywiście lepszy, ale trzeba się dobrze przyjrzeć z bliska żeby to zauważyć. Minusy kamerki wychodzą dopiero o zmroku i w gorszym świetle - ostrość obrazu spada, jest mocny szum na filmach. Znaną wadą jest oczywiście niewymienna bateria, ale można ją ładować w czasie nagrywania(po zamontowaniu na baku) a to już duży plus - bateria schodzi bardzo wolno i wg. testów z sieci mamy 3h ciągłego nagrywania na berii. Ogólnie stosunek ceny do jakości jest nie do pobicia dlatego daje 10.
Gość
Po przesiadce na 4 black muszę powiedzieć że jeszcze bardziej polecam model Hero 2014. Nie będe ściemniał że obraz jest identyczny jak w black, ale w dobrych warunkach oświetleniowych momentami dorównuje czwwórce - różnica jest głównie w ostrości obiektów w oddali - tutaj mogłoby być lepiej, ale zawsze można coś podciągnąć w programie do obróbki filmów. Bateria starcza na ponad 3h nagrywania, kamerka ma tryb quickcapture który włącza ją i startuje nagrywanie po naciśnięciu jednego guzika na obudowie - nie potrzebne jest wifi, które tylko zeżera baterie. Bitrate filmów wynosi 15mbps - na tej samej karcie 32 gb gopro hero 2014 pokazuje czas nagrywania 3h50m, a na 4 black tylko 2h. To też jakiś plus. Ogólnie polecam kupić karte 32gb(wystarczy zwykła microsd class6, a nawet dobra class4) bo 16 nie pozwoli nawet nagrać tyle na ile pozwala bateria. Jakośc wykonania również stoi na bardzo wysokim poziomie - między hero 4 black i 2014 nie widze żadnej różnicy. Wymiary obu kamer są identyczne - nawet tylne drzwiczki mogą być stosowane zamiennie. Waga kamer to przewaga hero2014 - czuć że 2014 jest lżejsza. Przy cenie 600 PLN IMHO rewelacja i niewyjęta ocena 10/10.
Gość: F.
Przesiadłem się z SJ4000, a dokładniej to używam obu. Moja ocena: 9/10
Plusy:
- Jakość obrazu w dzień
- Odwzorowanie kolorów
- Po zamontowaniu na baku obraz się nie trzęsie jak w SJ4000
- Dźwięk bez kompromisów. GoPro zastosowała taki sam mikrofon co w najdroższych modelach.
- Czas nagrywania ok. 3h z wyłączaniem i włączaniem kamery. Ciągły czas nagrywania to ponad 3h!
- Jakość wykonania obudowy i spasowanie wszystkich elementów
- Dwa oryginalne uchwyty do zamontowania na bak i kask kosztujące osobno 90 PLN!
Minusy:
- W nocy obraz jest dużo gorszy od SJ4000
- Brak wifi - nie jest to duży minus, bo rzadko się korzysta ale montując kamere w nowym miejscu przydałoby się za pierwszym razem podejrzeć czy jest dobrze zamontowana.
- Oszukana matryca. Zdjęcia 5mpix są interpolowane z 3mpix
- Obudowa i bateria niewymienna, ale to taki pół minus bo bateria wytrzymuje 3x tyle co SJ4000 :)
Gość: Enduro
+dobra jakość
+niska cena
+Wodoodporna
+wytrzymałe akcesoria
-Jedyny minus to taki ze nie da się wymienić obudowy i trzeba uważać aby nie porysowac obiektywu.Ale mimo to zachęcam do zakupu bo warta swej ceny Pozdrawiam